Participants

2015 Participants

Australia
Peter Cale, Australian Landscape Trust

Costa Rica
Daniel Janzen, Area de Conservacion Guanacaste

Indonesia
Stefan Schmidt, Zoological State Collection (Bavaria)

Kenya
Margaret Kinnaird, Mpala Research Centre

Pakistan
Muhammad Ashfaq, National Institute of Biotechnology

Philippines
Eddie Mondejar, Mindanao State University

Puerto Rico
Sean Locke, University of Puerto Rico

Russia
Oleg Ermakov, Penza State University
Evgeny Zakharov, Biodiversity Institute of Ontario

Thailand
Yves Bassett, Smithsonian Tropical Research Institute

USA
Bradley Zlotnick, San Diego Natural History Museum
Joshua Kohn, University of California San Diego
Scott Miller, Smithsonian National Museum of Natural History


2014 Participants

Argentina
Pablo Tubaro, Museo Argentino de Ciencias Naturales

Australia
Denis Crosbie, Cockburn Wetland Education Centre
Mark Heath, private collector
Mike Liddell, James Cook University
Tim Wardlaw, Forestry Tasmania

Bangladesh
Badrul Amin Bhuiya, University of Chittagong

Brazil
Marlucia Martins, Emilio Goeldi Museum

Canada
Dave Fraser, British Columbia Ministry of Environment

Cameroon
Thibaud Decaens, Université de Rouen

Costa Rica
Daniel Janzen, Area de Conservacion Guanacaste

Ecuador
Yves Bassett, Smithsonian Tropical Research Institute

Gabon
Thibaud Decaens, Université de Rouen

Germany
Matthias Geiger, Zoological Research Museum Alexander Koenig

Kenya
Dino Martins, Turkana Basin Institute
Margaret Kinnaird, Mpala Research Centre
Robert Copeland, ICIPE
Scott Miller, Smithsonian National Museum of Natural History

Madagascar
David Lees, University of Cambridge

Malaysia
John Wilson, University of Malaya

Panama
Hector Barios & Yves Bassett, Smithsonian Tropical Research Institute

Papua New Guinea
Vojtech Novotny, New Guinea Binatang Research Center

New Zealand
Ian Hogg, University of Waikato

Norway
Torbjorn Ekrem, Museum of Natural History Trondheim

South Africa
Hermann Staudt, Busmark 2000

USA
Bradley Zlotnick, San Diego Natural History Museum
Joshua Kohn, University of California San Diego
Scott Miller, Smithsonian National Museum of Natural History


2012-2013 Participants

Argentina
Pablo Tubaro, Museo Argentino de Ciencias Naturales

Bulgaria
Gergin Blagoev, Biodiversity Institute of Ontario

Canada
Tyler Zemlak, Biodiversity Institute of Ontario
Paul Hebert, Biodiversity Institute of Ontario
Luke Holdstock, New Gold

China
Zhaofu Yang, Haopingsi Nature Reserve Station

Costa Rica
Daniel Janzen, Area de Conservacion Guanacaste

Egypt
Hosam El-Ansary, Alexandria University

Finland
Marko Mutanen, University of Oulu

Germany
Axel Hausmann & Stefan Schmidt, Zoological State Collection (Bavaria)

Greenland
Tomas Roslin, Zackenberg Research Station

Honduras
Michelle D’Souza, Biodiversity Institute of Ontario

Malaysia
John Wilson, University of Malaysia

Mexico
Manuel Elias Gutierrez, ECOSUR
Virginia Leon Regagnon, Chamela Field Station

New Zealand
Ian Hogg, University of Waikato

Pakistan
Muhammad Ashfaq, National Institute of Biotechnology

Russia
Evgeny Zakharov, Biodiversity Institute of Ontario

South Africa
Hermann Staudt, Busmark 2000

United States
Becky Nichols, Great Smoky Mountains National Park
Doug Gibson, San Elijo Lagoon Conservancy
Regina Rochefort, North Cascades National Park